Co všechno vyšetřujeme

Vyšetření provádíme s cílem odhalit možné onemocnění a jeho závažnost. Vyšetření začíná podrobným rozhovorem s lékařem, poté lékař vyšetří pacienta na lůžku (fyzikální vyšetření). Součástí urologického vyšetření je ultrazvukové vyšetření urologických orgánů. K endoskopické diagnostice patří rigidní cystoskopie (1.) u žen včetně kalibrace močové trubice (2.). a flexibilní cystoskopie (1.) u mužů. Provádíme menší operační zákroky v místním (lokálním) umrtvení. Ambulantně také provádíme biopsii prostaty (3.) pod ultrazvukovou kontrolou. Vyšetřovací postupy doplňuje urodynamické vyšetření (4.), které dokáže odhalit různé příčiny dysfunkce dolních močových cest včetně odlišení různých typů inkontinence. K vyšetření síly proudu moče pomáhá uroflowmetrie (5.).

1. Cystoskopie

je vyšetření, které rozhodně není bolestivé, a to ani pro muže, pro které používáme tenký ohebný(flexibilní) přistroj. Vyšetření netrvá dlouho, maximálně do 5 minut. Při vyšetření lékař částečně naplní močový měchýř sterilní tekutinou a prohlédne sliznici močového měchýře.

2. Kalibrace močové trubice

se provádí při podezření na zúžení močové trubice u žen. Bývá součástí cystoskopie. Při normálním průměru močové trubice je to vyšetření bezbolestné.

3. Biopsie prostaty

se provádí pod kontrolou do konečníku zavedené ultrazvukové sondy při podezření na zhoubný nádor prostaty. Automatické zařízení odebírá nebolestivě 10 vzorků z prostaty. Po výkonu může následovat přítomnost krve ve stolici a v moči. Sperma může být zabarveno až 3 měsíce po biopsii. Po biopsii mohou být přechodně i teploty až 39 stupňů. Proto je pacient zajištěn antibiotikem.

4. Urodynamické vyšetření

je složité technické vyšetření funkce močového měchýře, svěrače a močové trubice. Vyšetření není bolestivé. Výkon trvá asi 20 minut. Pacient leží na vyšetřovacím stole nebo ve zvláštních indikacích může i sedět nebo stát. Po vyšetření nejsou potíže.

5. Uroflowmetrie

je měření proudu moče. Pacient se musí dostavit s naplněným močovým měchýřem a na upraveném WC se vymočí. Přístroj přes počítač vyhodnotí sílu proudu moče.